Descrierea unității de învățământ

DSCF0140

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “MIRON COSTIN”

Galaţi, str. Alba-Iulia, nr. 1-2, tel./fax: 0236311932

http://scoala12galati.ro

 

 

Deviza şcolii: “SĂ CONSTRUIM ÎMPREUNĂ ŞCOALA DE MÂINE!”

Ne propunem să devenim o şcoală etalon pentru învăţământul preuniversitar românesc în care, în parteneriat şi în colaborare cu actorii sociali, promovând toleranţa şi înţelegerea, să asigurăm condiţii pentru dezvoltarea plenară şi armonioasă a fiecărui elev din şcoală, să-i sădim încrederea în sine, să îl încurajăm să se manifeste liber şi să îl ajutăm să descopere că, prin muncă asiduă, cu talent şi perseverenţă, poate deveni “cel mai bun”.

Misiunea şcolii este să asigure o educaţie de calitate pentru dezvoltarea individului, în vederea integrării acestuia în plan social, pentru a deveni cetăţeni activi şi responsabili, deplin conştienţi de propria lor valoare.

20150211_072233 - Copy