Resurse informationale

PROGRAME SOCRATES:

* PROIECTE COMENIUS:

– “Little fingers at work” derulat impreună cu şcoli din Belgia, Bulgaria, Franţa, Germania şi Spania adresat ciclului primar.
– “Parteneriat european pentru artă şi cultură in educaţie”

* PROGRAMUL FUNDAŢIEI “SPECIAL OLYM-PICS” (SOR) pentru integrarea tinerilor cu dezabilităţi in co-lectivităţi.
* “ŞI EU MĂNANC SĂNĂTOS” in colaborare cu compania KRAFT.
* Parteneriat cu O.N.G.-uri
* Parteneriat cu I.Ş.J. in concursul internaţional de ma-tematică “CANGOUROU”
* Parteneriat cu I.Ş.J. in concursul ECHIGAL.
* Parteneriat permanent cu biserica “Sf. Mcc. Mina, Victor şi Vichentie”.
* Parteneriat cu clubul “ACANTA”.
* Parteneriat cu I.Ş.J. şi C.C.D. pentru formarea conti-nuă.
* Parteneriat cu instituţiile de cultură pentru vizionări de spectacole.
* PROIECT de finanţare PHARE pentru construcţia unei săli de sport

Resurse umane

Codul etic al Şcolii Gimnaziale "Miron Costin" Galaţi

* 70 cadre didactice calificate din care: 2 educatoare, 25 învăţătoare, 43 profesori.
* 42 cadre didactice cu gradul I din care:

– 5 indrumători de practică pedagogică;
– 8 formatori la nivelul şcolii;
– un formator de nivel naţional;
– un evaluator de manuale şcolare.

* 9 cadre didactice cu gradul II;
* 15 cadre didactice cu grad definitiv şi
* 4 debutanţi
* un psiho-pedagog şcolar cu grad definitiv.

Procesul instructiv educativ este ajutat de personalul auxiliar compus din:

* bibliotecar;

* laborant;

* administrator;

* informatician;

* contabil;

* secretare.

Resurse materiale

# şcoala dispune de patru corpuri de clădiri moderne cu un total de 26 săli de clasă dotate cu mobilier modular (unele dotate cu aparatură audio-video, DVD-uri, calculatoare, imprimante, copiatoare);
# laborator de fizică – chimie
# laborator de biologie (cabinetul de biologie are o bogată colecţie de plante);
# cabinet de informatică cu 30 calculatoare PIII şi PIV legate la reţeaua de internet destinat instruirii primare a elevilor;
# cabinet de informatică dotat cu 10 calculatoare de ultimă generaţie, legate in reţea destinat desfăşurării lecţiilor pe suport informatic;
# bibliotecă cu sală de lectură, cu peste 1500 volume şi peste 1000 cititori elevi şi cadre didactice;
# cabinet de limbi moderne;
# sală de sport;
# cabinet psiho-pedagogic;
# cabinet medical;
# spaţii destinate serbărilor (atat in interior, cat şi in aer liber);
# terenuri de sport (fotbal, baschet, handbal) bituminate, şi iluminate pe timp de noapte.
# toate serviciile auxiliare sunt dotate cu birotică modernă, fax, internet, mini-centrală telefonică.

# Lărgirea bazei materiale, cu accent pe mijloacele moderne de invăţămant.
# Iniţierea unui program de pregătire suplimentară şi diferenţiată pentru elevi.
# Creşterea accesibilităţii la informare prin dezvol-tarea logisticii necesare.
# Continuarea demersurilor pentru construcţia sălii de sport.

Educatie de tip european

Scoala Gimnaziala nr 12 “MIRON COSTIN” din Galati, avand in vedere dezvoltarea actuala a societatii si nevoile individuale ale copilului isi propune sa ofere un mediu educational echilibrat si stimulativ, o educatie de tip european si posibilitatea pentru toti copiii de a atinge nivelul maxim de performanta.

Ne propunem sa oferim sanse egale tuturor copiilor intr-un climat sigur si placut, ajutandu-i astfel sa-si sporeasca increderea in fortele proprii si respectul fata de familie si societate.