Programul de desfăşurare a probelor de concurs

ANUNȚ

Având în vedere regulile impuse de contextul actualei pandemii cu virusul SARS-COV-2, probele practice pentru ocuparea posturilor de paznic, îngrijitor și muncitor de întreținere cu atribuții multiple se vor desfășura după următorul program:

Proba practică în data de 02.11.2020:

• Muncitor de întreținere cu atribuții multiple: începând cu ora 1000 ;
  • Îngrijitor: începând cu ora 1130;
  • Paznic: începând cu ora 1300.

Rezultatele probei practice vor fi afișate la sediul Școlii Gimnaziale “Miron Costin” și pe site-ul școlii, după ora 1500 pentru toate cele trei posturi din concurs.

Proba interviu în data de 03.11.2020:

• Muncitor de întreținere cu atribuții multiple: începând cu ora 1000 ;
  • Îngrijitor: începând cu ora 1130;
  • Paznic: începând cu ora 1300.

Rezultatele probei interviu și rezultatele finale vor fi afișate la sediul Școlii Gimnaziale “Miron Costin” și pe site-ul școlii, după ora 1500 pentru toate cele trei posturi din concurs.

Rezultatele finale ale concursului vor reprezenta media aritmetică a rezultatelor obținute la cele două probe de concurs.

Eventualele contestații se vor putea depune la sediul instituției pe data de 04.11.2020 până la ora 1200.

Admitere liceu – an şcolar 2020-2021

Ordin 5457 admitere liceu 2021_2022 + anexe 1_2_4_5

Metodologia de organizare si desfasurare a probelor de aptitudini pentru admiterea in liceele vocationale – Anexa nr. 3 la ordinul MEC nr. 5.457/31.08.2020

Monitorul Oficial Partea I nr. 456Bis

Calendar ADLIC nou 2021

Broșură ADLIC 2021

Graficul ședințelor / acțiunilor de completare a opțiunilor de către absolvenții clasei a VIII-a și de către părinții acestora:

– 16.07.2021, orele 17:30 –  completare a opțiunilor de către absolvenții clasei a VIII-a și de către părinții acestora, asistați de diriginții claselor a VIII-a;

– 19.07.2021, orele 17:30 – verificarea de către părinți și candiați a corectitudinii datelor din fișa listată de calculator, corectarea eventualelor greșeli în baza de date computerizată și listarea fișelor corectate din calculator.

Datele de contact dedicate admiterii sunt:

• email: adlic@isjgalati.ro
    • telefon: 0372362000

ANUNŢ DE CONCURS

Școala Gimnazială „Miron Costin”  cu sediul în Galaţi, strada Alba Iulia nr.1-2 Județul Galați  organizează concurs de recrutare pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a funcțiilor contractuale de execuție vacante, după cum urmează, aprobat prin H.G.  nr. 286/2011, modificată și completatăde HG nr 1027/2014

• Paznic – 1 normă;
    • Îngrijitor – 1 normă;
    • Muncitor de întreținere – 1 normă;

Pentru a ocupa un post contractual vacant candidații trebuie să îndeplinească următoarele CONDIȚII GENERALE, conform art. 3 al Regulamentului-cadru aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 286 din 23 martie 2011, cu modificările și completările ulterioare:

a) are cetățenia română, cetățenie a altor state membre ale Uniunii Europene sau a statelor aparținând Spațiului Economic European și domiciliul în România;

b) cunoaște limba română, scris și vorbit;

c) are vârsta minimă reglementată de prevederile legale;

d) are capacitate deplină de exercițiu;

e) are o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinței medicale eliberate de medicul de familie sau de unitățile sanitare abilitate;

f) îndeplinește condițiile de studii și, după caz, de vechime sau alte condiții specifice potrivit cerințelor postului scos la concurs;

g) nu a fost condamnată definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra umanității, contra statului ori contra autorității, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiției, de fals ori a unor fapte de corupție sau a unei infracțiuni săvârșite cu intenție, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcției, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea.

Condiţiile specifice necesare în vederea participării la concurs şi a ocupării funcției contractuale sunt:

• muncitor de întreținere cu atribuții multiple  – 1  normă:
      • nivel studii – minimum 10 clase/școală profesională în domeniul postului;
    • îngrijitor – 1 normă
      • nivel studii – minimum 10 clase/școală profesională în domeniul postului;
    • paznic  –  1 normă
    • nivel studii: minimum 10 clase/ școală profesională
    • vechime în muncă cel puțin 3 ani;
    • certificat de Calificare profesională (agent de securitate/ pază)

Concursul se va organiza conform calendarului următor:

• Dosarele de înscriere se depun la sediul instituției în termen de 10 zile de la publicarea anunțului.
    • 02 noiembrie 2020: proba practică, ora 10.00 (defalcat pe ore funcție de numărul de candidați)
    • 03 noiembrie 2020: proba interviu;ora 10.00 (defalcat pe ore funcție de numărul de candidați)
    • 04 noiembrie 2020 contestații;

EXTRAS DIN FIȘA POSTULUI

Relaţii suplimentare se pot obţine la Școala Gimnazială „Miron Costin” Galați, str. Alba Iulia, nr 1-2, tel 0236 311932

Veniturile angajaților Școlii Gimnaziale “Miron Costin” Galați plătiți din fonduri publice în luna martie 2021 conform Legii 153/2017, sunt următoarele:

pesonal didactic

personal didactic auxiliar