Programul Digitaliada 7.0

Programul Digitaliada 7.0, derulat și implementat de Fundația Orange cu avizul Ministerului Educației, promovează folosirea  metodelor interactive de lucru la clasă și a conținutului digital educativ, pentru a crește performanțele școlare ale elevilor. Ca noutate, la această ediție au putut candida unitățile de învățământ din mediul urban, Școala Gimnazială "Miron Costin" Galați, regăsindu-se pe lista câștigătorilor. În cadrul seminarului național derulat în perioada 11-13 noiembrie 2022 au fost evidențiate beneficiile școlilor incluse în program (101 la nivel național https://www.digitaliada.ro/scolile-digitaliada-2022-2023), respectiv participarea gratuită a cadrelor didactice la cursuri Digitaliada, acreditate de Ministerul Educației și la seminare naționale și regionale, prin ateliere organizate fizic sau online.  Mai mult, pe lângă platforma de învățare și testare online, acțiunile de sprijin real pentru includerea metodelor digitale în predarea la clasă și concursul anual de materiale digitale, sunt pregătite pentru elevi ateliere de dezvoltare personală și programare.