eTwinning – Ziua Internațională a Fericirii

Parteneriatele internaționale între școli, prin intermediul proiectelor de tip eTwinning, oferă o viziune complexă educației copiilor: unitățile de învățământ din diverse state care valorifică în cadrul școlii principiile europene colaborează, realizând activități comune specifice vârstei elevilor, promovând aspectele naționale în cadrul european. Astfel, gălățeanca Smaranda Brăescu, prima româncă premiată pentru recordul mondial la parașutism în Miami-Florida în 1932, pentru un salt de la peste 7000 de metri, a ajuns model de perseverență, studiu și reușită pentru copiii din țările partenere: Turcia, Macedonia de Nord și România. https://www.youtube.com/watch?v=VPjCWhM77HQ 

 Ziua Internațională a Fericirii a reunit chipurile încântate ale micuților care au fost impresionați de similitudinile cu copiii de dincolo de frontierele țării, dar și de diferențele culturale și aspectele lingvistice. Din această perspectivă, lumea nu mai pare atât de mare și nici idealurile atât de greu de atins!